Losing It Tip #2: Lose the Excuses

What is keeping you from losing the weight you want to lose? Not enough time? Your kids won't let you? Too expensive? It is time to knock out those excuses.

Excuse 1: I ™m too busy to put the effort into losing weight.

How much time did you spend watching television last night? What about on Facebook? Browsing the web? We all have time eaters in our life, and we are all given 24-hours in every day. The difference between those who accomplish their goals and those who don't is how they spend those 24-hours.

For me, that meant some major life changes. I did not want to give up college football, for example, so I put a treadmill in front of the TV. I did not sit down until my workout was done. (That was also a huge calorie savings because I never watched TV without a snack in hand.) It is about discipline. You don't have to give up everything to find time to lose weight, but you may have to readjust your priorities.

Excuse 2: My kids won't let me workout while they are awake.

This is one of my all-time favorite mommy excuses since I have three young kids myself. You really have two options here: either workout when they are not around (before they wake up, during nap time, while they are at school, or after bedtime), or teach them to respect your exercise routine.

When I first started my weight loss journey, I used a lot of Leslie Sansone's Walk Away the Pounds DVDs. They are simple walking exercises which I could do even at 303 pounds, and there were no worries about Tae-Boing my toddler in the face. Sure, there are occasional interruptions when a random wrestling match breaks out between my kids, but for the most part, they have come to understand that when mamma's sweating, you don't want to mess with her. I think that them seeing their mom taking her health seriously is a great life lesson!

Excuse 3: All that stuff  is too expensive.

Yes, a gym membership can be expensive as can having a home gym. But all I started with was a $10 pedometer and a $10 DVD. Isn't your health worth $20? That's like three lattes or one family trip through the drive-thru. As for the cost of fresh foods as opposed to fast food, I will do a breakdown comparison in a future article, but I think you will find that a healthy lifestyle actually saves you money in the long run.

Got a question?

I have tons of more tips and tricks share, but I am most interested in writing about what you actually want to read. Shoot me a message at jamiearichardson at hotmail dot com, or comment below. I ™m not a medical professional, but I can share what I ™ve learned through my own journey.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *